У нас ви дізнаєтеся як приготувати виноградне, вишневе, яблучне, малинове, абрикосове, ожинове, смородинове, агрусове, грушеве, вино в домашніх умовах. Та багато чого корисного для винороба 
Субота, 20.04.2024, 17:30
Вітаю Вас Гість | RSS
Винороб.UA
Головна » Статті » Виноградне вино

У категорії матеріалів: 2
Показано матеріалів: 1-2

Сортувати по: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам


Виноградне вино… ( із звичайного синього винограду)

До недавнього часу єдиним «достойним» напоєм для мене була лише горілочка. Ну а на Вино я якось не звертав особливої уваги так як вважав, що вино, це так лише для жінок.  А справжні чоловіки повинні вживати (якщо вживати взагалі) «щось покрепше» ))). Можливо причиною цього було також те що купити справжнє хороше вино у наших магазинах мені ніколи не получалось. (А можливо це і взагалі не межливо)…

 Та проте якось в гостях у свого друга я спробував Домашнього виноградного вина, я був приємно здивований, але якось ще не звернув особливої уваги на чудовий напій. Та якось іншим разом він подарував мені бутилочку «свого шедевру» виноградного вина із витримкою у  3 роки. Скуштували ми його напевно ще через пів року… Я не знаю чи ці враження можливо передати словами, але із впевненістю можу сказати що кращого спиртногю напю до цього часу я не коштував…

Тепер я переконаний - розумітися на винах, вміти вірно відмітити властивості, особливості чи вади дегустованого вина – це поважна справа. А процес виноробства перетворюється на ціле таїнство, котре втягує, заворожує, обволікає солодкою павутиною відчуття приналежності до чудодійного процесу – народження та життя  Вина.

Вино – це живий організм. Вино народжується, зростає, живе та помирає. Вино хворіє, радіє, сумує.

Існують тисячі оригінальних рецептів. Вино роблять практично з усіх ягід та фруктів. Але на цій сторінці ми зупинимось лише на питаннях виготовлення вина з домашнього синього винограду (що є добре розповсюдженим в Західній Україні).

Виноградне вино | Просмотров: 71393 | Добавил: Bizne$ | Дата: 14.08.2012 | Комментарии (3)

Виноградне вино


10 л виноградного соку, 300 г винних дріжджів, або закваски.

Виноградний сік поставте для бродіння в сулії, заповнивши її на 2/3 і додавши винні дріжджі у співвідношенні 2-3% від обсягу сусла. Ємність поставте в темне місце, де підтримується температура 20-22°С, закрийте спеціальним водяним клапаном — корком з отвором і гумовою трубкою. В отвір вставте трубку, загерметизуйте пластиліном, щоб не проходило повітря, і опустіть її кінець у склянку із чистою водою.

Процес бродіння вина спершу піде бурхливо, на поверхні сусла утвориться густа піна, пухирці вуглекислого газу, що виходять із трубки, вируватимуть у чистій воді. Через 10-12 днів активність має вщухнути. В такому стані нехай постоїть 1,5-3 місяці. Коли верхні шари вина почнуть освітлятися, вуглекислий газ майже зовсім перестане виділятися, на дні утвориться осад. Якщо хочете насолодитися молодим вином, терміново знімайте його з осаду. Отримане вино знову залийте в сулію з клапаном і дайте мляво побродити ще 1-3 місяці при t 10-12°С. Це найвідповідальніший період, коли формується букет натурального вина. Потім перелийте вино в чисту тару й зберігайте 2 місяці в прохолодному місці. Вино вибродило без цукру, тобто насухо. Тому вийшло сухе столове вино. Якщо ви хочете приготувати десертне, солодке вино (відсоток вмісту цукру в ньому більший на 10-15%), то в сусло додавайте цукор з розрахунку 50 г на 1 л, далі процес — звичайний. Після освітлення вина в прозоре вино додають цукор (160-200 г на 1 л вина).
Виноградне вино | Просмотров: 1833 | Добавил: Bizne$ | Дата: 29.07.2012 | Комментарии (0)

Меню сайту
Форма входу
ЯК ЛЕГКО ЗАРОБИТИ?
Виноробство
Категорії розділу
Вишневе вино [3]
Яблучне вино [3]
Виноградне вино [2]
Вино із бузини [1]
Вино із калини [1]
Пошук
Це Цікаво
Це також Цікаво
А ти це знаєш?
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 39
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
СТАТИСТИКА